Procesy budowlane i spory nieruchomościowe a ADR

Procesy budowlane i spory nieruchomościowe a ADR. 

Mediacja remedium na zadłużenie branży budowlanej? 

7 grudnia 2020 r. godz. 11:30

 

Zadłużenie deweloperów, firm budowlanych i wykonawców robót specjalistycznych w kwietniu 2020 r. wyniosło ponad 1 mld PLN - informuje Krajowy Rejestr Długów (KRD). Prawdziwe skutki pandemii w budownictwie mogą być widoczne jednak dopiero za jakiś czas. Według KRD, eksperci rynku budowlanego szacują, iż ok. 80% inwestycji kubaturowych realizowanych jest przez sektor prywatny. Tymczasem Covid-19 już dziś odcisnął piętno na finansach Polaków. Wzrost bezrobocia i zaciskanie pasa mogą spowodować spadek inwestycji w nieruchomości, a to z kolei może skutkować problemami ze spłatą zadłużenia i koniecznością dochodzenia roszczeń. 

Proces sądowy niszczy nie tylko istniejącą relację biznesową, ale i wprowadza element niepewności trwający niejednokrotnie kilka lat, którego obsługa generuje dodatkowe (nieraz nieprzewidywalne) koszty.

Jak temu zapobiec? Jak ograniczyć wysokie koszty sporów w tej branży?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas spotkania, w którym zaprezentowane zostaną alternatywne metody rozwiązywania konfliktów (ADR) w tej branży.

Spotkanie adresowane jest do:

  • członków zarządów i właścicieli firm sektora nieruchomości,
  • menedżerów odpowiedzialnych za planowanie kosztów i budżety,
  • prawników wewnętrznych przedsiębiorstw branży nieruchomości.

 

Prowadzący: 

Dr Ewelina Stobiecka - partner zarządzający w Taylor Wessing w Warszawie, inicjator i koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji

 

Grażyna Kuźma - partner i szefowa praktyki nieruchomości w Taylor Wessing w Warszawie

 

Czas trwania spotkania: ok. 2 h

Język spotkania: polski

Rejestracja poprzez email na bbc@belgium.pl do 7.12.2020 godz. 9.00.

 

Biografie prowadzących

Dr Ewelina Stobiecka jest partnerem zarządzającym kancelarii Taylor Wessing w Warszawie oraz inicjatorem i koordynatorem Międzynarodowego Centrum Mediacji działającego przy międzynarodowych izbach gospodarczych w Polsce. 

Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców w różnych aspektach ich działalności i rozwoju oraz na rzecz międzynarodowych podmiotów gospodarczych inwestujących w Polsce. Zakres jej praktyki obejmuje zarówno doradztwo w ramach dużych projektów interdyscyplinarnych, jak i bieżące doradztwo prawne. 

Szczególnie ważny obszar jej aktywności zawodowej dotyczy rozwiązywania wszelkiego rodzaju sporów gospodarczych. Występuje zarówno w roli negocjatora jak i certyfikowanego mediatora, propagując przy tym i szeroko stosując mediację gospodarczą, pozwalającą na pozasądowe, bardziej efektywne kosztowo i czasowo rozstrzyganie sporów pomiędzy przedsiębiorcami.

Oprócz codziennych obowiązków Ewelina Stobiecka jest autorem bloga dotyczącego pozasądowego rozwiązywania sporów (www.out-of-court.eu). Jest także autorem licznych publikacji o tematyce gospodarczo–prawnej w prasie branżowej i mediach ogólnopolskich. 

Ewelina Stobiecka jest także radcą prawnym. 

 

Grażyna Kuźma jest partnerem, a także szefową zespołu nieruchomości w warszawskim biurze kancelarii Taylor Wessing.

Posiada bogate doświadczenie obejmujące wszelkie aspekty dotyczące prawa nieruchomości. W swojej 20-letniej praktyce skupia się na tworzeniu struktur i negocjowaniu umów inwestycyjnych dotyczących nieruchomości, w tym m.in. nieruchomości biurowych, handlowych, a także hoteli i nieruchomości rolnych. Posiada doświadczenie zarówno w zakresie transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości, jak również najmu i dzierżawy. Dodatkowo, doradza w transakcjach dotyczących finasowania nieruchomości oraz ich refinansowania i leasingu zwrotnego.

Jest współautorem komentarza do prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wydanego przez wydawnictwo CH Beck. 

Grażyna Kuźma jest radcą prawnym. Ukończyła także kursy zarządzania i finansów w Kellogg School of Business na Northwestern University w Chicago, USA.

 

 

Prices

Participation as Price PLN net
Member Free of charge
Non-Member Free of charge
Other Free of charge

Go back

Platinum Members

Gold Members

Silver Members